Kam na turistikuTuristika Liptov
Vaša Liptov túra začína tu

Turistika Liptov

Vďaka skvelým prírodným podmienkam, kultúrno-historickými pamiatkami a zachovanou ľudovou architektúrou je Liptov jedným z najkrajších a najvyhľadávanejších regiónov na Slovensku. Nachádza sa v juhovýchodnej časti žilinského kraja v Liptovskej kotline, ktorú obklopujú najvýznamnejšie a najkrajšie slovenské pohoria. Vysoké Tatry na východe, Západné Tatry a Chočské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu a Veľká Fatra na západe.

    Turistika liptov2

    Výlet Kostol sv. Anny a Čereňová skala • Turistika Liptov

    Medzi tipom na skvelý celodenný výlet od nás určite nesmie chýbať výlet do Liptovskej Anny. Liptovská Anna, je krásna malebná obec vzdialená od nás zhruba 30km, autom po diaľnici vie byť šikovný šofér za 25minút na mieste. Obec je známa a turistami vyhľadávaná kvôli starému Gotickému kostolíku a výstupu na nenáročný vrchol Čerenovej skaly.

    Kostol sv. Anny

    Kostol sv. Anny nezvyčajného pôdorysu z 13. storočia, ktorý je raritou Liptovského regiónu po požiari v roku 1805 začal žiaľ začal chátrať a dnes aj napriek jeho niekoľko násobnej rekonštrukcii, je z neho zachovaná už iba malá časť obvodových múrov. Toto miesto však stále dýcha históriou a chytí za dušu nie jedného priaznivca duchovnej histórie. Práve Kostol sv. Anny je skvelým štartovacím bodom na turistiku v tejto krásnej obci. Obec nie je veľká ale zato obklopená širokými lúkami, kde môžete z každého rohu počúvať zvončeky ovečiek alebo kôz na paši. V teplejších mesiacoch sa dajú lúky využiť na príjemný piknikový obed alebo olovrant na lúke, s perfektným výhľadom

    Turistika liptov2 1

    * Západ Slnka

    turistika liptov 1

    * Výhľad na jesennú prírodu

    Liptovská Anna, je krásna malebná obec vzdialená od nás zhruba 30km, autom po diaľnici vie byť šikovný šofér za 25minút na mieste.

    Výlet na Čereňovú skalu

    Súčasťou tejto obce je aj nenáročná túra na vrch nazývaný Čerenová skala. Čerenová nie je veľmi výrazný kopec v Chočských vrchoch. Učupený medzi výraznými kopcami ako Prosečné, Pravnáč či Choč nie je na prvý pohľad z diaľnice, vlaku alebo od Tatralandie ničím zaujímavý. Od tvrdej konkurencie ho však od liptovských “kopčekov” odlišuje skalné bralo Čerenova skala. Bralo, pripomínajúce skalnú päsť, vytvára stolovú skalu. Znamená to, že na jeho vrchole sa nachádza výrazná plošinka s úžasným výhľadom. 

    * Výhľad do Liptovskej Anny 

    cerenova skala s n 11

    * Výhľad na Liptovskú Maru

    Ako na Čereňovú skalu a kde zaparkovať

    ,Súčasťou tejto obce je aj nenáročný vrch nazývaný Čerenová skala. Pred výstupom na skalu je možné odparkovať auto dole pred vstupom do lesa, alebo priamo v centre dediny. Zo začiatku trasy je pešiacka cesta lesom príjemná, pripomínajúca staré keltské lesy. Postupne trasa naberá na spáde a výstup je pomerne strmší a prudký, i keď je trasa prakticky nenáročná výstup, dokáže potrápiť aj neskúseného turistu. Zato deti s týmto výstupom nemajú žiaden problém pre ich malé a šikovné nohy je výstup malina. Vždy však treba myslieť na dobrú obuv, poprípade turistické paličky na pomoc. Čím vyššie vrcholu, tým prudší je terén a v suchšom období treba počítať, že miestami narazíte na šmykľavú zeminu. Nuž, cestou hore treba mať na mysli iba jedno, každá náročná cesta stojí za ten výhľad, ktorý je hore. Trasa oficiálne nie je vyznačená avšak sem tam sa stretnete s označeniami, ktoré Vás dovedú až hore. Ale cesta pekne vychodená a často navštevovaná turistami, takže stačí nasledovať posádku pred Vami. Celkovo trvá výstup hore zhruba 45 minút.

    shutterstock 1370829080 scaled 1

    * Čereňová skala v zime

    71MeqwGNl0Wo77aH7cDeeNhBU

    * Tu zaparkujete

    Výlety z Vila Vista aj na pešo

    Sme najlepšia štartovacia dráha aj na pešiacke výlety. Benefitom nášho umiestnenia nie je len blízka dostupnosť lyžiarskych stredísk, autobusovej zastávky, reštaurácii, obchodu či detského ihriska. Od nás sa na pešo dostanete aj na nenáročné výlety, ktoré sú v našej lokalite veľmi vyhľadávané. Tieto trasy zvládnu aj najmenší a dokážete si tak urobiť nenáročný celodenný výlet či prechádzku celá rodina.

    Demänovská hora – 1304 m n.m.

    Pekný a pomerne ľahko dostupný vrch. Cestou hore popri vyznačenom turistickom chodníku v obklopení skalnatých útvarov si milovníci krásnych výhľadov prídu na svoje a môžu sa kochať výhľadmi na Liptovskú kotlinu, Chočské vrchy či Západné Tatry. Z vrchola horskej lúky máte výhľad na krásne kobercovité lúky Liptova ale aj živé obrazy Nízkych Tatier ako Chopoku či Ďumbiera. Demänovská hora je prístupná napríklad po žlto označenom turistickom chodníku z ATC Bystrina (pri Pavčinej Lehote) z tejto trasy zhruba v polovičke výstupu natrafíte na lavičku a stolík s parádnym výhľadom na Pavčinu Lehotu, Veľký Choč a chotáre – táto cesta je miestami strmšia ale zato príjemná a nenáročná.  Alebo máte možnosť ísť či po zeleno, a neskôr žlto označenom turistickom chodníku od Demänovskej jaskyne Slobody (trasa vedie cez Iľanovské sedlo) – v tejto trase treba rátať s dobrodružstvom. Trasa vedie priamo korytom potoka. Často treba prekonávať skaly, kaskády, či preskakovať potok. Na niektorých miestach je trasa vedená mostíkmi a sem tam narazíte aj na reťaze. V oboch prípadoch značka končí pri malom drevenom kríži a vrcholovej knihe. Pre nadšencov horskej turistiky je Demänovská hora možno iba malíček Nízkych Tatier, ale určite sa oplatí ho zaradiť do harmonogramu vašej dovolenky.

    Rozľadňa – Pavčina Lehota

    Rovným pohľadom od nášho apartmánového domu cez rázcestie sa nachádza lúkami obkolesená, tichá a prekrásna dedinka Pavčina Lehota. Skutočne pár minútová prechádzka touto romantickou obcou, ktorú si zamilujete. Od nás je to zhruba 15min pešo. Rozhľadňa stojí priamo nad obcou neďaleko lyžiarskeho vleku Žiarce, dostanete sa tam priamo poľnou cestou od obce. Rozhľadňa je vysoká 8 metrov. Pod jej strechou sú umiestnené panoramatické fotografie s presnými popismi vrchov a pohorí, ktoré vám pomôžu ľahšie sa zorientovať. Nebudete ľutovať, výhľady na rozľahlé lúky tejto obce sú  doslova nádherné. Vychodenou cestou viete prejsť celý na náučný chodník, ktorý vedie až do susediacej dediny Lazisko. Cestou môžete vidieť kone za ohradou, ale aj pasúce sa stáda ovečiek a kráv. Typická Liptovská atmosféra. A pre tých, čo majú so sebou malých nadšencov, určite ich pohľadom neunikne bobová dráha vedľa lyžiarskeho vleku, ktorá je v sezóne v plnej prevádzke. 🙂

    Vrchol Siná – 1560 m n. m

    Výzva pre odvážnych alebo skôr vhodná pre skúsenejších turistov. Výstup na Sinú sa možno zdá jednoduchý, ale trasa je celkom dobrodružná a má približne 8 Km. Tento vrch je charakteristický ostrým končiarom s nádherným výhľadom. Od autobusovej zastávky Demänovská Dolina – Jaskyňa Slobody chvíľu kráčate po modrej značke až kým neprídete k rázcestiu Repiská. Tu sa v podstate začína skutočná túra od žltej značky až do Sedla Sinej. Čakajú Vás strmé stúpania, úzke chodníky a serpentíny. Vrchol Sinej je na niektorých miestach zaistený aj reťazami. Naši turisti však hovoria, že vrch Siná je jeden z najkrajších v Nízkych Tatrách, nuž to už necháme na Vaše zhodnotenie. Príďte sa presvedčiť sami.

    ZDROJE

    https://hiking.dennikn.sk/deti/ar/5814/vyvieranie_a_demanovska_hora_skryte_poklady_demanovskej_doliny.html

    http://www.vypadni.sk/sk/demanovska-hora-1304-m-n-m

    https://www.kamnavylet.sk/sk/atrakcia/rozhladna-pavcina-lehota

    https://www.beautifulslovakia.sk/sina

    https://www.tipykamnavylet.cz/vrch-sina-demaenovska-dolina-ziadne-vstupne-912

    Drag