Termálne pramene na Liptove

Liptov na dlani

Prírodné termálne pramene Liptov

Áno, áno Liptovský región nie je bohatý iba na krásne hory, lesy či lyžiarske zjazdovky pre nadšencov horských aktivít. Hotovým zlatom sú aj minerálne a liečivé pramene v našej oblasti. V nasledujúcom blogu si spomenieme niektoré z nich. Najmä tie, ku ktorým to máte od nás iba na skok.

  vylety demanovska2 1

  Liptovský Ján

  Na ľahko dostupnom mieste kúsok od diaľnice na konci obce Liptovský Ján sa v prírodnom kúpeľnom prameni, ktorú miestny obyvatelia nazývajú Jánska kaďa“. Možno nevonia vábne, kvôli sírnatému zápachu ale zato  má dokázateľne liečivé účinky pri rôznych ochoreniach ako napr. reumatických chorobách, ochoreniach ženských orgánov, kožných ochoreniach či chorobách pohybového ústrojenstva. Voda v jánskej Kadi má teplotu približne 20°C, čo by sa mohlo zdať dosť, avšak keď do nej vhupnete, na pocit je skôr vlažná, až chladivá. Nenechajte sa odradiť. Ak v nej chvíľku zotrváte, bublinky prameňa vaše telo príjemne rozhrejú. Plyny čoskoro začnú pôsobiť na vašu pokožku jemným štípaním a tá sa ihneď prehreje, rovnako ako ostatné tkanivá a ubolené kĺby. Odporúčaná kúra pre zdravie je zotrvať v kúpeli aspoň 20 minút.

  Pár metrov od kade za nachádza prameň Teplica, na vodu sem chodia ľudia zo širokého okolia, najmä veľa turistov.

   

   

  Liptovským zlatom sú aj minerálne a liečivé pramene v našej oblasti. 

  Borová sihoť

  Nazývaný aj ako „pod Medokýšom“ nachádza sa tiež v oblasti Liptovského Jána, je veľmi navštevovaný a veľmi ľahko prístupný. Navyše sa nachádza v krásnom prostredí kde sa dá posedie pod altánkom a príjemnú atmosféru dotvára scenéria Váhu.

  vylety demenovska scaled
  vylety demanovska 1

  Uhorská Ves

  Ide o veľmi navštevovaný a známy minerálny prameň: „Uhorčianka“ alebo „Žabiarik“. Je často navštevovaný pre jeho ľahkú dostupnosť. Osviežujúcu vodu oceňujú najmä ľudia, ktorých trápi žalúdok.

  Konská

  V lese neďaleko za Konskou sa nachádza síce menej známy, ale rovnako zdravý a liečivý prameň minerálnej vody. Cestou na prameň vedie príjemná lesná prechádzka. Voda je železitá, napriek tomu má jemnú chuť a hodí sa na bežný konzum. Miestny ju nazývajú medokýš.

   

  Termálny prameň Kalameny

  Pre nadšencov zdravého a dobrodružného kúpania v exteriéri je možnosť výletu, ktorý je od nás vzdiaľený zhruba 16km. Autom to nie je ďaleko a skutočne to stojí zato. Kalameny sú malá oec, ktorá je známa svojim termálnym prameňom, ktorý je veľmi vyhľadávaným objektom pre turistov nie len zo Slovenska. Sú dni kedy je tam poriadna tlačenica, ale niet divu voda v Kalamenoch je skutočne perfektná, dosahuje teplotu 33 stupňov celzia a práve preto sa sem ľudia chodia kúpať v každom ročnom období a za akéhokoľvek počasia.

  Tu na Liptove má totiž každé ročné obdobie svoje čaro. 🙂

   

  vylety demanovska2
  vylety demanovska1 1

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *